Lenkų kompozitorė meta iššūkį sostinės publikai: Vilniaus simbolius sujungs muzikiniu tiltu
Lenkų kompozitorė meta iššūkį sostinės publikai: Vilniaus simbolius sujungs muzikiniu tiltu

Lenkų kompozitorė meta iššūkį sostinės publikai: Vilniaus simbolius sujungs muzikiniu tiltu

Dar viena festivalio „Muzika erdvėje“ Vilniaus jubiliejui skirto ciklo „Muzika Vilniui“ premjera birželio 17-ąją sostinės gyventojus kviečia į muzikinę kelionę po senąjį ir dabarties Vilnių. Lenkų kompozitorė Agata Zubel sukūrė kūrinį, skirtą dviem ikoniškoms Vilniaus vietoms – Gedimino pilies bokštui ir „K29 verslo centrui.

Ar kada susidūrėte, kad norint išgirsti muzikos kūrinį, tektų aplankyti net dvi skirtingas vietas? Tokį iššūkį sostinės publikai meta garsi lenkų kompozitorė Agata Zubel. Pakviesta išsirinkti vietą sostinėje bei jai sukurti naują kūrinį, ji dar praeitais metais aplankė įvairias miesto erdves ir iš karto apsisprendė: „Noriu, kad kūrinys skambėtų dviejose vietose – viename seniausių ir viename naujausių Vilniaus pastatų“.

Nekasdienis potyris

Kūrinys „Connect 2“, birželio 17 dieną skambėsiantis iš karto dviejose Vilniaus erdvėse, kaip atskleidžia organizatoriai, tapo ne vienu iššūkiu. Anot kultūros inovacijų agentūros „Meno genas“ vadovo Mato Drukteinio, nelengva užduotis ne tik vienu metu kurti vieningą veiksmą dviejose vietose, bet ir įgyvendinti kūrinio koncepciją, kai „K29“ verslo centre kūrinys yra atliekamas lifte, o abiejose erdvėse muzikos klausosi tik po vieną klausytoją.

„Todėl Agatos Zubel kūrinio pasaulinė premjera truks visą dieną – beveik 12 valandų! Muzika, pagal kompozitorės sumanymą, skamba praktiškai be perstojo, todėl turėsime po kelias atlikėjų pamainas kiekvienoje iš erdvių – jie keisis maždaug kas valandą ar net dažniau, tai neabejotinai pareikalaus muzikantų aukščiausio profesionalumo, tačiau būtent tą ir gali užtikrinti „LENsemble Vilnius“ atlikėjai. Taip pat abiejose vietose atlikėjai bus visą dieną filmuojami ir vaizdas transliuojamas į ekranus – apsilankę galės stebėti muzikos vyksmą iš abiejų erdvių“, – pasaulinės premjeros Vilniaus jubiliejui užkulisius atveria M. Drukteinis.

Gedimino kalnas. © LNM nuotr.

Tiek Gedimino pilies bokšte, kuriame skambės kanklės, tiek „K29“ verslo centre su fleitos garsais publikos lauks muzikinė patirtis, apimsianti ne tik jiems personaliai atliekamą trumpą kelių minučių muzikinį numerį. Kompozitorė taip pat kviečia klausytis ir į erdvę „ištrūkstančių“ garsų, o įrengtuose ekranuose stebėti, kaip kūrinys susijungia į vieną visumą. Kaip jau tapo įprasta, organizatoriai taip pat pakvies pažinti ir pačias erdves, kurioms skirtas Agatos Zubel kompozicija.

Siekiant suvaldyti srautus ir užtikrinti geriausią patirtį, bilietus įsigiję klausytojai, turi papildomai užsiregistruoti, pasirinkdami performanso lankymo laikus abiejose erdvėse. Todėl kiekvienas pats gali nuspręsti, kokiu metu nori aplankyti vieną ar kitą vietą, kiek laiko nori praleisti kiekvienoje iš erdvių.

K29 verslo centras. © Evaldas Lasys

A. Zubel: „Raktas į prasmingą laiko išnaudojimą – mūsų jautrumas“

Agatą Zubel ypač sužavėjo Vilnius dėl savo išskirtinio identiteto. Jame, kaip sako kompozitorė, suderi ir išsaugota istorija, ir šiuolaikybė – tą ji siekia atskleisti ir savo kūrinyje.

„Bandysiu nutiesti tam tikrą tiltą tarp labai senų ir visai naujų laikų, kuriuos skiria šimtmečiai. Vilniuje yra išlikusių daug seną praeitį menančių vietų – tai mane sužavėjo. Vienoje erdvėje, kuri ypač mane patraukė, galima pajusti tą senų laikų alsavimą, istorinę atmosferą, jai būdingą ramybę, savotišką intymumą ir susikaupimą. Tai tarsi kontrastas tarp šiuolaikiškos architektūros, amžinai bėgančių ir skubančių mūsų amžininkų“, – dar pirmojo apsilankymo metu įspūdžiais dalijosi A. Zubel. 

Kompozitorės pasirinktos vietos puikiai atskleidžia šią laiko jungtį. Nestebina, kad praeities simboliu tapo Gedimino pilies bokštas – Vilniaus miesto istorijos lopšys. Per 700 metų ši vieta keitėsi ne kartą ir, jeigu esame įpratę bokštą matyti kasdien gyvai ar reklamose, net neįsivaizduojame, kokia spalvinga yra jo istorija.

Tuo tarpu „K29” verslo centras – vienas moderniausių biurų pastatų visose Baltijos šalyse. Nors pastatytas dar 2015 metais, jis sužavės ne tik savo architektūra, tačiau ir technologiniais, aplinkai darniais sprendimais. Čia įsikūrusios ryškios ir regione lyderiaujančios šių dienų kompanijos. Šie kontekstai puikiai atskleidžia dabarties gyvenimo įvaizdžius, apie kuriuos kūrinyje kalba kompozitorė.

Agata Zubel Vilniuje. © Go Vilnius

Be dviejų įspūdingų Vilniaus vietų, dar viena Agatos Zubel kūrinio ašis yra laikas. Anot kompozitorės,  nors kiekvienas gyvename savo gyvenimą, tačiau jį lemia tai, kas buvo anksčiau, ir tai, kas neišvengiamai ateina po to.

„Nors mūsų egzistencija ir ką su ja darome yra individualu kiekvienam, visą gyvenimą esame priklausomi nuo to, kas buvo ir kas dar bus, o kartu ieškome ir bendrystės, paramos bei esame natūraliai smalsūs sąveikai su aplinka. Kiekviena šio individualaus patyrimo akimirka yra vienu metu ir trumpa, ir ilga – ar mes koncentruojamės į 700 metų laikotarpį, ar į 7 minutes. Raktas į prasmingą šio laiko išnaudojimą – mūsų jautrumas ir gebėjimas stebėti“, – apie kūrinio idėją pasakoja A. Zubel.

Be pasaulinės premjeros, laukia ir kūrybos koncertas

Birželio 18 d. 18 val. „LENsemble Vilnius“, vadovaujamas Vykinto Baltako, kviečia susipažinti ir su platesne Agatos Zubel kūryba. Vilniaus rotušėje, kaip tapo įprasta, bus pristatytas portretinis koncertas. Ansamblio parengtoje programoje skambės tarptautinio dėmesio jau sulaukę kompozitorės kūriniai intriguojančioms instrumentų sudėtims, pavyzdžiui, didžiajam būgnui.

LENsemble Vilnius. © Tomas Terekas / „Muzika erdvėje“

Agata Zubel viena iš labiausiai šiuo metu kylančių šiuolaikinės muzikos žvaigždžių Europoje. Publiką ji stebina ne tik savo kuriama muzika, bet ir vokalo sugebėjimais. Kompozitorė visada stengiasi mąstyti nestandartiškai, nekartoti ir nenaudoti kūryboje tam tikrų modelių, nors tai sunkesnis ir ilgesnis kelias tikslo link: „Manau, menininkas turi poreikį viską, ką gauna, perfiltruoti per save, transformuoti ir tada paleisti į pasaulį: ar tai būtų literatūra, dailė ar muzika. Tai ir yra buvimas menininku, nes kitaip bus ne kūryba, o gamyba.“

Kompozitorė yra laimėjusi ne vieną prestižinį tarptautinį kompozitorių konkursą ir, tarp kitų įvertinimų, yra apdovanota garbės ženklu už nuopelnus Lenkijos kultūrai ir medaliu „Gloria Artis“.

Bilietus platina Kakava.lt, plačiau apie Agatos Zubel pasaulinę premjerą ir kitus renginius rasite ČIA.

Projektas yra Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis. Šventės iniciatorius – Vilniaus miesto savivaldybė, programos kuratorius – Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“. Programos įgyvendinimą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija. Daugiau apie jubiliejui skirtą programą skaitykite www.700vilnius.lt.