Šią savaitę Vilniuje viešėjo šeštasis kompozitorius, dalyvaujantis projekte „Muzika Vilniui“, kurio metu sostinės 700 metų jubiliejaus proga vieni ryškiausių šių dienų kompozitorių pasaulyje kuria muzikines kompozicijas pasirinktoms sostinės vietoms. Jų kūrinius klausytojai išgirs koncertų ciklo, vyksiančio 2023 metų pavasarį–vasarą, metu. Toshio Hosokawa Lietuvoje lankėsi pirmą kartą, bet apie mūsų šalį ir jos muziką jau buvo girdėjęs iš savo kolegės, lietuvių kompozitorės Justės Janulytės, gyvenančios Milane.
„Lietuvos istorija tikrai nėra paprasta“
Projekto „Muzika Vilniui“ metu talentingiausi pasaulio kompozitoriai Vilniuje spėja paviešėti tik porą dienų, per kurias stengiasi pamatyti kuo daugiau sostinės kampelių ir išsirinkti vieną, kuriam skirs savo kūrinį. O apsispręsti nelengva – paprastai projekto organizatoriai aprodo ne tik istorines miesto erdves, bet ir naujosios istorijos, kultūros objektus, miegamųjų Vilniaus rajonų vietas.

„Turėjau puikius gidus ir pamačiau tikrai daug Vilniaus. Įsiminė Nacionalinė dailės galerija, taip pat buvęs Lukiškių kalėjimas: nuostabu, kad šioje erdvėje vyksta džiazo, roko koncertai. Man pasirodė labai įdomus Vilniaus universitetas ir jo istorija. Žinau, kad jis vaidino itin svarbų vaidmenį jūsų kultūroje. Galimai vieną iš jo erdvių su gera akustika ir pasirinksiu kaip projekto lokaciją. Vilniuje sužinojau ir šiek tiek faktų apie Lietuvos istoriją, o ji tikrai nėra paprasta. Dar Japonijoje šeima mane atkalbinėjo vykti į Lietuvą, nes Europoje nėra ramu, bet aš atskridau į Vilnių ir tikrai nesigailiu – gražus, saugus, ramus miestas, malonūs jo žmonės, geras maistas, daug puikių restoranų ir kavinių“, – įspūdžiais dalinasi kompozitorius.
„Norėjau geriau pažinti Lietuvą – ši šalis labai muzikali“
Kompozitorius užsimena, kad daugiau apie Lietuvos muzikinį gyvenimą sužinojo iš kolegės, kompozitorės Justės Janulytės: „Muzika čia labai minimalistinė. Tikriausiai ji siejasi su lietuvių tradicijomis, ypač chorine muzika, aš tai labai vertinu. Justė yra gera mano draugė, jauna kompozitorė, šiuo metu tikra kylanti žvaigždė. Sutikęs dalyvauti šiame projekte, pirmiausia parašiau jai ir pasidžiaugiau, kad galėsiu susipažinti su Vilniumi. Jau žinojau, kad jūsų šalis yra labai muzikali ir turi gilias tradicijas, todėl su malonumu priėmiau šį kvietimą kurti muziką tam tikrai miesto erdvei. Manau, kad šis projektas fantastiškas, nes jame dalyvaus net 7 kompozitoriai iš skirtingų šalių, nuostabu, jog galiu prie jo prisidėti.“
Kompozitorė Justė Janulytė taip pat džiaugiasi kūrybine draugyste su Toshio Hosokawa: „Jis – labiausiai pasaulyje žinomas japonų kompozitorius, savo kūryboje jungiantis Europos ir Japonijos tradicijas į unikalų muzikos stilių. Man teko garbė prieš keletą metų kartu su juo dėstyti tarptautiniuose kompozitorių meistriškumo kursuose Lenkijoje ir ten, pristatydami savo kūrybą, iškart pajutome, kad esame bendraminčiai, o mūsų muzikos vertybės ir su gamta susijusi kūrybos filosofija yra labai artimos. Iš tiesų, lietuvių ryšys su gamta, pagonybės palikimas turi daug bendro su japonų pasaulėjauta. Nuo tada su Toshio palaikome ryšį, dalinamės naujais savo kūriniais, mintimis ir net savo šuniukų nuotraukomis“, – apie pažintį su T. Hosokawa šiltai atsiliepia Justė Janulytė.

„Mano muzika gimsta iš gamtos energijos“
Toshio Hosokawa studijavo Vokietijoje, tad Europos muzika jo kūrybai padarė nemažai įtakos. Tiesa, labiausiai jį įkvepia klasikinė japonų muzika ir kultūra, kurios padėjo susiformuoti unikaliam kompozitoriaus muzikos stiliui, atpažįstamame jo operose ir instrumentiniuose kūriniuose.
„Ankstyvoje jaunystėje buvau susidomėjęs Europos muzika, bet pradėjęs studijuoti vis labiau jutau savos kultūros šaknis. Dabar kurdamas, mąstydamas apie muzikos idėją ir filosofiją, įkvėpimo semiuosi iš tradicinės japoniškos muzikos, nors Europos muzika man taip pat išlieka svarbi. Dažniausiai idėjos kūrybai ateina iš gamtos: man patinka vandenynai, kalnai, miškai, turiu namus ant kalno viršūnės, tad ta vieta palanki kurti“, – pasakoja T. Hosokawa.
Daugiau apie projektą „Muzika Vilniui“, kurį įgyvendina viešoji įstaiga „Meno genas“ ir Lietuvos ansamblių tinklas, rasite čia.