MUZIKA VILNIUI
Toshio Hosokawa

Toshio Hosokawa

Vilniui kurė

Smuikui ir akordeonui

2023 GEGUŽĖS 6

Atliko

IEVA SIPAITYTĖ

Raimondas Sviackevičius

Pasirinkta vieta

Vilnius

Vilniui kurė

Japonija

Kūrinį kaip instaliaciją galite išgirsti

Šv. Jonų bažnyčios varpinė

Šv. Jono g. 2

Kūrinys suskamba muziejaus darbo laiku, antradieniais–sekmadieniais.

Varpinė atidaryta šiltuoju metų sezonu, šiais metais – nuo gegužės (data bus patikslinta)

Bažnyčios varpinės lankymas – mokamas, bilietus galite įsigyti muziejaus kasoje.

Kūrinio Vilniui pasaulinė premjera

Kūrinio Vilniaus Universitetui
pasaulinė premjera ir Hosokawa kūrybos koncertas

VU Šv. Jonų bažnyčia (Šv. Jono g. 12)

Gegužės 6 d. 18:00 val. | 20:00 val.

Kūrinio Vilniaus Universitetui
pasaulinė premjera ir Hosokawa kūrybos koncertas

Gegužės 6 d. 18:00 val.

VU Šv. Jonų bažnyčia
(Šv. Jono g. 12)

Kūrinio Vilniaus Universitetui
pasaulinė premjera ir Hosokawa kūrybos koncertas

Gegužės 6 d. 20:00 val.

VU Šv. Jonų bažnyčia
(Šv. Jono g. 12)

Tolimųjų Rytų ir Vakarų Europos muzikines tradicijas jungiantis vienas žymiausių japonų kompozitorių Toshio Hosokawa apsilankęs iš pirmo žvilgsnio pamilo Vilniaus universiteto rūmų ansamblį. Muziką Vilniui jis dedikuoja šiai vietai – universiteto erdvėms, jo istorijai ir reikšmei tiek miesto, tiek visos šalies raidai. Koncerte skambės Toshio Hosokawa specialiai Vilniaus universitetui sukurtas naujas kūrinys „Invisible Angels“ smuikui ir akordeonui bei kiti kompozitoriaus kūrybos pasaulį atskleidžiantys kūriniai. Premjerose dalyvaus pats Toshio Hosokawa.

PROGRAMA:

  • „Invisible Angels“ (smuikui ir akordeonui) – kūrinio Vilniaus universitetui pasaulinė premjera!
  • „Melodia“ (akordeonui, 1979)
  • „Blossoming“ (styginių kvartetui, 2007)
  • „Small chant“ (violončelei,  2012)
  • „Silent flowers“ (styginių kvartetui, 1998)
  • „Sen V“ (akordeonui, 1991–1992)

Atlieka:
„LENsemble Vilnius“ – Lietuvos ansamblių tinklas (vad. Vykintas Baltakas)
Styginių kvartetas „Chordos“ ir Raimondas Sviackevičius (akordeonas)

Renginio trukmė: ∼1 val. 15 min. (be pertraukų)
Klausytojai įleidžiami: likus 15 min. iki renginio

________________

VILNIAUS UNIVERSITETO MUZIEJAUS DOVANA KLAUSYTOJAMS

Pirmieji 70 klausytojų, įsigiję bilietus į koncertą, turės išskirtinę galimybę dalyvauti specialioje ekskursijoje po Vilniaus universiteto rūmų ansamblį. Pažinkite erdvę, kuriai skirta Toshio Hosokawa muzika!

Ekskursijos vyks gegužės 6 d. 16:30 ir 18:30 val. Detalesnę informciją ir registrcijos nuorodą gaus pirmieji 70-ties bilietų savininkai įsigijimo metu nurodytu el. paštu. Jei liks ar atsilaisvins vietų ekskursijoje, informuosime ir pakviesime kitus įsigijusius bilietus.

Kiti renginiai

Susitikimas su kompozitoriumi
Toshio Hosokawa

Pristato „Muzika Vilniui“ kartu su fesivaliu „Gaida“

Gegužės 7 d. 15:00 val.

VU Centriniai rūmai,
238 aud. (II aukštas)

Universiteto g. 3

„Muzika Vilniui“ ir tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis „Gaida“ kviečia į susitikimą ir pokalbį su kompozitoriumi Toshio Hosokawa.

Renginio metu su kompozitoriumi plačiau kalbėsimės apie jo pasaulinę premjerą Vilniaus universitetui, Toshio Hosokawa kūrybą ir joje atsiskleidžiančią jungtį tarp vakarų ir rytų kultūrų. Taip pat susitikime bus pristatoma kompozitoriaus orkestrinė kūryba, su kuria klausytojai turės progos susipažinti ateinantį rudenį vyksiančiame festivalyje „Gaida“.

Tai – išskirtinė proga susipažinti su vienu žymiausių Japonijos šių dienų kompozitoriumi. 

TOSHIO HOSOKAWA

Ieškau naujos japonų dvasinės kultūros ir muzikos išraiškos. Tokios, kuri leistų būti atviram man pačiam ir mano šaknims. Kaip tauta, turime atidžiau persvarstyti Vakarų pasaulį, kad patys save galėtume vertinti objektyviau, kad iš tiesų save pažintume.

Toshio Hosokawa gimė 1955 m. Hirosimoje. Jis studijavo fortepijoną ir kompoziciją Tokijuje, vėliau, 1976-aisiais, išvyko muzikos kompozicijos studijuoti į Vokietiją Berlyno menų universitete.

Kompozitorius savitą muzikinę kalbą kuria stebinančia jungtimi tarp Vakarų avangardinio meno ir tradicinės japonų kultūros. Jo muzika itin susijusi su estetinėmis ir dvasinėmis japonų meno, pavyzdžiui, kaligrafija, ištakomis, taip pat su senąja japonų muzika, kaip Gagaku.

Tarptautinio pripažinimo kompozitorius sulaukė, kai 2001 m. pasirodė jo oratorijos „Bebalsiai balsai Hirosimoje“ premjera. Toshio Hosokawa yra pelnęs ne vieną apdovanojimą. 2018-aisiais jam įteiktas Japonijos fondo apdovanojimas, taip pat neseniai jam buvo paskirtas Gothe‘s medalis už indėlį į Japonijos ir Vokietijos kultūrinius mainus. Jis taip pat yra Takefu tarptautinio festivalio muzikos vadovas.

Toshio Hosokawa sostinėje labiausiai sužavėjo Vilniaus universitetas ir jo rūmų ansamblio erdvės.

APIE KŪRINĮ

„Invisible angels“ (Pasaulinė premjera)
Smuikui ir akordeonui

Tai, ką aš pajutau senajame Vilniaus universiteto rūmų ansamblyje, buvo tyla ir nematoma tyros sielos jėga. Pagalvojau: matyt, ta galinga sergėtoja ir yra šio nuostabaus istorinio miesto žmonių dvasinės stiprybės šaltinis, per šimtmečius padėdavęs ir visai Lietuvai, kovodavusiai už savo nepriklausomybę. Skirtingose universiteto erdvėse pamačiau angelus – jie dainavo šalia vargonų Mažojoje auloje, Šv. Jonų bažnyčioje. Klausiausi dainuojančių angelų negirdimų balsų ir pabandžiau užrašyti jiems natas savo muzikos stiliumi. Pabandžiau jiems sukurti tokią muziką, kurioje girdėtumėte šnabždesius, tylas ir nebylias Vilniaus angelų dainas. Kūriniui pasirinkau smuiką ir akordeoną. Smuiko garsai įkūnija angelų balsus, akordeonas – angelus supančių dangiškųjų debesų įvaizdis.

Toshio Hosokawa

VILNIAUS UNIVERSITETAS

Hinc itur ad astra.

Iš čia kylame į žvaigždes.

Užrašas ant Vilniaus universiteto observatorijos sienos

Vilniaus universitetas įkurtas XVI a., sklindant renesanso, reformacijos ir katalikiškosios reformos idėjoms. Universitetas laikytinas vienu iš seniausių Vidurio ir Rytų Europoje. 

Universiteto rūmai pradėjo formuotis vyskupo jurisdikcijoje, mūriniais namais užstatytame kvartale, kurį rėmina keturios Vilniaus gatvės: Universiteto (buvusi Vyskupų), Šv. Jono, Pilies ir Skapo. Universiteto rūmų ansamblio meninės formos atspindi pagrindinius Lietuvoje vyravusius architektūros stilius: gotiką, renesansą, baroką, klasicizmą.

Per keturis šimtmečius ne kartą keitėsi Universiteto pastatų paskirtis, planai ir architektūros formos. Senuosiuose Universiteto rūmuose įsikūrę Istorijos, Filologijos ir Filosofijos fakultetai, Užsienio kalbų institutas, Universiteto biblioteka, rektoratas. Dabartinį Universiteto rūmų ansamblį sudaro 13 kiemelių su 13 pastatų, turinčių po kelis korpusus, taip pat Šv. Jonų bažnyčia ir varpinė.

Vilniaus universitetas nuosekliai perėjo iš baroko į apšvietos epochą. Šiam procesui iš esmės nesutrukdė net 1795 m. Lietuvos prijungimas prie Rusijos.

XIX a. pradžios universitetas, ne vieno amžininko pastebėjimu, prilygo pažangiausiems Europos universitetams. Ir ne tik mokslo mokyklomis ir studijų lygiu, bet ir poveikiu visuomenei – universitetas išugdė lietuvių tautinio atgimimo pradininką Simoną Daukantą, taip pat europinio garso poetus Adamą Mickiewiczių ir Juliuszą Słowackį. 1832 m., nuslopinus Lenkijos ir Lietuvos sukilimą, Rusija universitetą uždarė. Taip nutrūko istorijos epocha, kurią galima pavadinti senojo Vilniaus universiteto epocha.

Po Pirmojo pasaulinio karo, žlugus Rusijos imperijai, atkurti universitetą Vilniuje mėgina besikuriančių Lenkijos ir Lietuvos valstybių valdžios. 1918 m. Gruodžio 5-ąją Lietuvos Valstybės Taryba priima Vilniaus universiteto statutą.Universitetas atkuriamas kitąmet, jau Vilnių užėmus, lenkams. Jis pavadinamas Stepono Batoro vardu (Uniwersytet Stefana Batorego).

1939-aisiais Vilnius sugrįžta Lietuvai, baigiasi lenkiškasis Universiteto raidos tarpsnis – į Vilnių keliasi lietuviškasis universitetas, pavadinamas tiesiog Vilniaus universitetu.

Naujas universiteto istorijos tarpsnis prasidėjo 1990 m. Lietuva atkūrė Nepriklausomybę, o universitetas susigrąžino autonomiją. Šiandien Vilniaus universitete studijuoja apie 20 tūkst. studentų, dirba per 3 tūkst. akademinio personalo darbuotojų. Pagal „QS World University Ranking“ reitingą Vilniaus universitetas patenka tarp 1,5 proc. geriausių pasaulio universitetų.

LIETUVOS
ANSAMBLIŲ TINKLAS

Ieškau naujos japonų dvasinės kultūros ir muzikos išraiškos. Tokios, kuri leistų būti atviram man pačiam ir mano šaknims. Kaip tauta, turime atidžiau persvarstyti Vakarų pasaulį, kad patys save galėtume vertinti objektyviau, kad iš tiesų save pažintume.

Užrašas ant Vilniaus universiteto observatorijos sienos

Meno vadovas ir dirigentas – Vykintas Baltakas

Lietuvos ansamblių tinklas arba, dar kitaip, „LENsemble” – viena išskirtiniausių ir pastoviausiai išlaikančių savo meninę kryptį šiuolaikinės muzikos kontekste organizacija Lietuvoje, jungianti šiuolaikinės akademinės muzikos kompozitorius ir atlikėjus. Bendradarbiaudamas su svarbiais Lietuvos ir užsienio partneriais, Lietuvos ansamblių tinklas nuosekliai tęsia savo misiją – naujos muzikos kūrybos ir atlikimo plėtrą. Organizacija savo veikloje pabrėžia kūrybiškumą, drąsą eksperimentuoti ir nuolat dirba su jaunaisiais muzikais.

Šios organizacijos jauniesiems kūrėjams ir atlikėjams skiriamas dėmesys paskatino Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje sukurti tarptautinę magistro programą šiuolaikinės muzikos atlikėjams. Vienas iš jos profesorių yra Lietuvos ansamblių tinklo įkūrėjas, kompozitorius ir dirigentas Vykintas Baltakas. Šios programos studentai bei absolventai laipsniškai įsilieja į organizacijos veiklą, papildo kitus šiuolaikinės muzikos kolektyvus (pavyzdžiui, „Synaesthesis“, „twenty fingers duo“ ir kt.), yra aktyvūs šiuolaikinės muzikos projektų dalyviai Lietuvoje ir užsienyje.

Kita svarbi šios organizacijos veiklos niša yra įrašų fondų kaupimas ir jų sklaida. 2020-aisiais metais Lietuvos ansamblių tinklas, bendradarbiaudamas su įrašų leidybos kompanija „No Business Records“, inicijavo šiuolaikinei muzikai skirtą seriją. Šiame, nuolat augančiame kataloge, be naujausių projektų, didelis dėmesys skirtas ir lietuviškos modernios muzikos klasikams: Osvaldui Balakauskui, Broniui Kutavičiui, Onutei Narbutaitei. Ateinantiems organizacijos veiklos metams Lietuvos ansamblių tinklas rengia inovatyvius šiuolaikinės akademinės muzikos projektus, pristatančius Lietuvos bei užsienio kūrėjus ir taip savo iniciatyvomis kuria originalią Lietuvos šiuolaikinės muzikos atlikimo liniją.

KONCERTE DALYVAVO

Styginių kvartetas „Chordos“

Raimondas Sviackevičius (akordeonas)

[mailpoet_form id="1"]